0535 014 66 49

PÖH

Özel Harekat Polisi ( PÖH ) Nasıl Olunur? 
 
Öncelikle polis olabilmek için  2 sart bulunmaktadır.
-Sart Devletin belirlediği  zamanlarda  yapılan özel alımlarla olur .
-Polis Meslek Yüksekokulu yani PMYO’ya katılmanız gerekmektedir. Lise ve dengi bir okuldan mezun olan bunun yanında gerekli başvuru şartlarını sağlayan kimseler alım olduğu sürece PMYO okuyabilmektedir. Daha sonra ise aynı tıpta olduğu gibi polislik mesleğinde de branş seçebilir ve o alana yönelebilirsiniz.  Özel harekat polisi olmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. PMYO öğrencisi iken seçiminizi “Özel harekat polisi olmak istiyorum.” şeklinde yapabilir ya da kadrodayken ve başka bir birimde görev yapmakta iken gerekli şartları sağlamanız durumunda müracaatınızı polis özel harekat olmak istiyorum şeklinde belirtmeniz durumlarında özel harekatçı olabilirsiniz. Peki ama nasıl? Öncelikle 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile özel harekat polisi olma şartlarında bazı değişikliklere gidildiğini belirtmek isteriz.
Buna göre “Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmi sekiz yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren otuz altı aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.”
 
 
Bu düzenlemeye göre kimler özel harekat polisi olabilir?
 
• 28 yaşından gün almamış olmak gerekiyor.
• Terhisten itibaren 36 ay yani 3 yıl geçmemiş olması gerekiyor.
• En az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekiyor.
• KPSS şartı aranmayacak.
• Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavında başarılı olanlar polis eğitim merkezlerinde eğitime alınacak.
Polis Meslek Yüksek Okulu yani PMYO öğrencileri ikinci sınıfın ikinci dönemine girdiklerinde yani mezun olmalarına birkaç haftalık bir süre kala okullarına özel harekat polisleri ziyarette bulunurlar. Özel harekat polisleri yapmış oldukları bu ziyarette özel harekat polisi olmak isteyen adayların isimlerini alırlar.Ancak burada bir şart vardır. İsmini yazdırmak isteyen adaylardan ailelerinden izin almaları istenmektedir.  Daha sonra ise ismini yazdırmayı başaran adaylar 2400 metre koşu ve hemen akabinde 17 barfiks ve 80 mekik ile 65 şınavdan oluşan bir dizi dayanıklılık testine tabi tutulurlar. Şayet aday bu dayanıklılık testini geçmeyi başarırsa Ankara Gölbaşı ilçesinde bulunan özel harekat kursuna katılmaya hak kazanır.
Mezuniyet tarihinden 4 gün önce özel harekat kursuna katılmaya hak kazanan adayların kuraları ayrı olarak çekilir ve kura sonucu doğu bölgelerimizde bulunan illerden birisine atanırlar. Polis özel harekat yani PÖH kursları 3.5 süre zarfında çok ağır eğitimler sonucunda gerçekleştirilmektedir. Şayet eğitim süreci boyunca dayanabilir ve eğitiminizi başarı ile tamamlarsanız özel harekat polisi olmaya hak kazanırsınız. Ancak istifa eder ya da eğitim sonucunda başarılı olamazsanız trafik şube veya hassas şube birimlerinden birisine atanır ve görev yaparsınız.
Kadroda görevli bir polis memuru iken özel harekat polisi olmak için aranan şartlardır. Polis Özel Harekat birliği polis teşkilatımızın gurur kaynaklarındandır. Bu birlikte yer almak oldukça zor bir eğitim sürecinin sonunda olmaktadır ve başarıyla bir polis özel harekatçı olmanız durumunda da çok zor görevlere verilirsiniz. Bu yüzden “Özel harekat polisi olmak istiyorum.” demeden önce bir çok iyi düşünmeniz ve sonucunda karar vermeniz yararınıza olacaktır. Çünkü neredeyse adayların yarısı eğitim sürecinde özel harekat polisi olmaktan vazgeçmektedirler.
 
Nasıl Polis Olunur? Aranılan Şartlar Nelerdir?

Polis olmak için aranılan fiziki şartlar nelerdir? Hangi özellikler istenilmektedir? Tüm yönleriyle nasıl polis olunur?
 
Polis Özel Harekat nedir?
 
 
 
 
Polis Özel Harekat Dairesi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün; banka soygunu ve terör eylemlerine müdahale, rehine kurtarma gibi olağanüstü durumlar ve baskınlar için özel taktik ve silahlar kullanan bir operasyon birimidir.
Kullandığı silah ve taktiklerden ötürü emniyet teşkilatının en etkin silahlı müdahale birimidir. 
 
Asayişin tesisini amaçlayan harekatlarda, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün en etkin silahlı müdahale birimidir. 1983 yılında kurulmuştur. Timler genel olarak terörle mücadele alanında yoğunlaşmış ve hemen hemen her şartta operasyon yapabilmektedir.
 
Özel harekat polisleri, emniyet teşkilatı içinde farklı birimlerde çalışan polis memurları ve PMYO öğrencileri arasından gönüllülük esasına bağlı olarak seçilir ve yetiştirilirler. Balıkesir ve Ankara-Gölbaşı'ndaki eğitim birimlerinden başarıyla mezun olan özel harekat polisleri genellikle Doğu ve Güneydoğu'daki terör bölgelerinde görev alırlar.
 
Polis Özel Harekat birliği Türk Emniyet Teşkilatının gurur kaynaklarındandır.
 
Bu birlikte yer almak oldukça zor bir eğitim sürecinin sonunda olmaktadır ve başarıyla bir polis özel harekatçı olmanız durumunda da çok zor görevlere verilirsiniz. Bu yüzden özel harekat polisi olmak istiyorum demeden önce bir çok iyi düşünmeniz ve sonucunda karar vermeniz gerekmektedir. Özel Harekat Polisi olmak için gönüllü olan adayların yaklaşık yarısı eğitim sürecinde özel harekat polisi olmaktan vazgeçmekte ya da yetersizliklerden ötürü refüze olmaktadır.