0535 014 66 49

POMEM

 
Pomem nedir?
 
Pomem; Polis Meslek Eğitim Merkezi anlamına gelen ve kelimelerin baş harflerinden oluşan bu kısaltma Üniversite mezunlarının polis olabilmesi için eğitim gördükleri yerin adıdır.
Pomem'ler Emniyet Genel Müdürlüklerine bağlıdır ve her ilde Pomem yoktur. Polis ihtiyacı her geçen sene artmakta Myo ile bu ihtiyacı karşılayamayan Emniyet Genel Müdürlüğü dış kaynaktan polis alımı yapmaktadır.Buna da Pomem deniyor.
Pomem'e çeşitli başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartları aşağıda okuyabilirsiniz.
Pomem'e başvuru sırasında gerekli kpss puanı
Pomem'e başvuru sırasında gerekli kpss puanı her yıl kpss sınavı sonrası belirlenmekle birlikte taban puanlar 60 ile 70 puan arasında olmaktadır. Pomem polis alımlarında kullanılan kpss puan türü "P3" puan türüdür.
 
 
 
Pomem eğitim süresi
 
Pomem'de polis memuru adayın eğitim süresi 6 aydır son zamanlarda bu sürenin 12 aya çıkarılması
görüşü hakimdir.
 
Pomem'e giriş aşamaları
 
1. Öncelikle kpss lisans sınavına girilerek yeterli taban puan alınmalıdır.
2. Sıralamaya giren kişiler boy kilo ölçümleri sonrası fiziki yeterlilik sınavına sokulurlar.
3. Son olarak da adayla mülakata girerler.
4. Tüm bu aşamalar sonrasında  adaya mülakat sınavında 60 üzerinden, fiziki yeterlik sınavında 40 üzerinden olmak üzere toplam 100 üzerinden puan verilir.
5. Kpss puanı ile mülakat sınavından ve fiziki yeterlik sınavından alınan puanlar toplanarak yerleştirme puanınız belirlenir.
6. Bu puanlara göre adaylar asil ve yedek olmak üzere sıralanırlar, 1 asil kazanan pomem'e kayıt yaptırmadığında sıra 1. yedek olan kişiye gelmektedir.
POMEM adayları için aranan şartlar şöyledir:
"31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 30 yaşından gün almamış olmak, lisans mezunları için yapılan 2016 veya 2017 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az 60 ve üzeri puan, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocuklarından ise 2016 veya 2017 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden KPSS P3 puan türünden en az 48 ve üzeri puan almış olmak, ön lisans mezunları için yapılan 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az 70 ve üzeri puan, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocuklarından ise 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P93 puan türünden en az 56 ve üzeri puan almış olmak."
POMEM'de eğitim görecek öğrencilerin yemek, barınma ve sağlık giderlerinin, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacağı belirtilen açıklamada, sınava giriş koşulları, sınav takvimi ve diğer hususların, "www.pa.edu.tr" internet sitesinden ilan edilecektir.